MISCELLANEOUS / Books & Maps / Books 5806027
*
nr 580 6027
BOOKS
2 st, ”Farväl till Funtionalismen!”, Hans Asplund, 1980, ”NUTIDA SVENSK KONST och BRUKSKONST”, Thure Nyman, 1943 ,
2 st, ”Farväl till Funtionalismen!”, Hans Asplund, 1980, ”NUTIDA SVENSK KONST och BRUKSKONST”, Thure Nyman, 1943
Estimate:
100
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:20:43
- Bid history
Time
Bidder
Bid
22/4 19:03:32
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: böcker hans asplund thure nyman
-
3061 EARTH GLOBE
på pelarfot. Height: 65 ca,
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
3 juni at 19:59
*
BOOKS
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6027
BOOKS
2 st, ”Farväl till Funtionalismen!”, Hans Asplund, 1980, ”NUTIDA SVENSK KONST och BRUKSKONST”, Thure Nyman, 1943 ,
2 st, ”Farväl till Funtionalismen!”, Hans Asplund, 1980, ”NUTIDA SVENSK KONST och BRUKSKONST”, Thure Nyman, 1943
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
22/4 19:03:32 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: böcker hans asplund thure nyman
-
3061 EARTH GLOBE
på pelarfot. Height: 65 ca,
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
3 juni at 19:59